Zielony dach nie jest nowością. W Skandynawii dachy budowli były kryte darnią lub murawą prawie od zawsze. Od jakiegoś okresu metoda ta na zorganizowanie własnego fragmentu zieleni wziętością cieszy się zarówno w Polsce. Co ciekawe, zielone dachy wciąż są w modzie. A czy przedsięwzięcie to daje jakiekolwiek dodatkowe korzyści?
Intensywny czy może ekstensywny zielony dach?
Inwestorzy decydujący się na owego typu zieleń, mogą wybrać dwie opcje – ekstensywny lub intensywny zielony dach. Ten drugi, można by poprawnie określić słowami skweru dachowego, ponieważ właśnie tak mniej więcej wygląda. Powierzchnia jest w najwyższym stopniu zagospodarowana. Poza darnią jest również duża flora, są drzewa i krzewy. W związku z tym taki dach może pomyślnie sprawować zadanie tradycyjnegoogrodu.
A jeśli idzie o ekstensywny zielony dach, wygląda on poniekąd odmiennie. Cechuje go po największej części mała roślinność – mchy, zioła, rozchodniki itd. Atutem dachów ekstensywnych jest ich lekkość i mniejsza grubość. Wobec tego nadzwyczajnie sprawdzają się także na dachach, które nie zostały przystosowane do tego celu.
Walory ekstensywnych zielonych dachów
Ekstensywne zielone dachy posiadają niemało pozytywów. Warto w takim przypadku wyliczyć te najistotniejsze:
1. Są przede wszystkim samowystarczalne, a więc nie wymagają dodatkowej pielęgnacji.
2. Rozchodniki oraz trawy używane na dachach bardzo dobrze radzą sobie w uciążliwych warunkach pogodowych, jak jest posucha czy wiatr.
3. Ekstensywny zielony dach to skuteczny i przydatny sposób na obniżenie ilości wody deszczowej, która prosto z dachu ścieka do ścieków.
4. Taka zieleń poprawia izolacyjność cieplną mieszkania.
5. Zielony dach w odmianie ekstensywnej świetnie zabezpiecza dach przed mocnymi wiatrami, gradobiciem czy odkładającym się śniegiem w okresie zimy.
Czy zielony dach wywołuje benefity oszczędnościowe?
Powodzenie ekstensywnych zielonych dachów non stop rośnie. Wypływa to nie tylko z ochoty posiadania choć fragmentu zielonej trawy, ale też zysków nieoszczędnościowych, jakie dostarcza. A więc zielony dach zimą zabezpiecza budynek przed ubytkiem ciepła, a w okresie letnim przed zbytnim nagrzewaniem się jego środków. Prócz tego przedsięwzięcie to przedłuża żywotność pokrycia dachowego 2-3 krotnie. Aż 50% przestrzeni zielonego dachu można przyjąć za teren biologicznie aktywny. To umożliwia na odzyskanie połowy miejsca określonego pod zabudowę. W dodatku zielony dach stanowczo powiększa wartość całej posiadłości.
Zielone dachy są ochoczo instalowane nie tylko ze względu na korzyści ekonomiczne. Są po prostu modne i oryginalne. To praktyczne, bardzo estetyczne rozwiązanie. Idealny wyjście na aranżację bezużytecznej powierzchni.
Źródło: greenflor.pl