Posted By
Gdzie można stosować instalacje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się bardzo często. Jest to kategoria zarówno nauki jak i techniki, która para się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność pozyskały kolektory słoneczne, zwane przeciwnie solarami, jednak działanie paneli i kolektorów jest różne.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednakże to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Jednakże kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnych celów. Natomiast najczęściej wykorzystuje się je do ogrzewania wody użytkowej lub basenowej. Czasem również wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a zatem instalacje fotowoltaiczne oraz solary, są do siebie bardzo podobne. Większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe możliwości zastosowania dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnorakich celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne tj.: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można korzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Istotne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, aby miejsce jego montażu było świetnie nasłonecznione, a więc dach powinien być nachylony pod odpowiednim kątem a także skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie powinno się się martwić, jeśli nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być również montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są przykładowo w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy także spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Używając instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie na prawdę bardzo dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a dosłownie uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeżeli już zatem jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy możliwość własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Więcej informacji na stronie: instalacje fotowoltaiczne bydgoszcz.