Posted By
Produkcja czystego prądu – panele fotowoltaiczne

Ostatnimi czasy coraz częściej spotykamy się z pojęciem fotowoltaika, ale znacząca większość z nas nie wie, co ono z dokładnością znaczy. Otóż jest to dziedzina łącząca osiągnięcia naukowe a także najnowsze technologie, która para się wytwarzaniem tak zwanego czystego prądu. Stanowi proekologiczne rozwiązanie, które ma szansę w późniejszym czasie wyprzeć tradycyjne technologie oparte na nieodnawialnych źródłach energii, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny i brunatny czy gaz ziemny.

Co jeszcze powinno się wiedzieć o fotowoltaice?
Słońce – przyszłe lata energetyki
Odnawialne źródła energii stanowią rozwiązania zyskujące coraz większe znaczenie w biznesie energetycznej. Wynika to bezpośrednio z wyczerpujących się źródeł energii, które do tej pory stanowiły bazę systemów energetycznych i nie tylko i wyłącznie. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się: Słońce, wiatr i wodę. Systemy oparte na wykorzystaniu energii słonecznej to kolektory słoneczne oraz instalacje fotowolaiczne. Są to dwa różnorakie rozwiązania, choć oba bazują na energii Słońca.
Kolektory słoneczne, tak zwane solary, przekształcają energię słoneczną w ciepło, które jest stosowane w systemie ogrzewania wody użytkowej. Co więcej może być również użyte w centralnym ogrzewaniu, natomiast w tym przypadku jego przeznaczenie jest ograniczone do systemów niskotemperaturowych. Kolektory słoneczne są montowane na dachach i nie niełatwo je zauważyć. Powinno się jednakże uważać, ponieważ do złudzenia przypominają panele fotowoltaiczne, które choć dokładnie tak samo jak kolektory wykorzystują energię słoneczną, to jednak działają inaczej, ponieważ konwertują energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Powstaje w ten sposób tak zwany czysty prąd. Oba rozwiązania są przyjazne środowisku, ograniczają użycie energii pochodzącej z tradycyjnych systemów opartych na szkodliwych dla środowiska naturalnego nieodnawialnych źródłach energii. Jednak ekologia to niejedyny argument przemawiający na korzyść tych rozwiązań. Kolektory słoneczne dobrze wybrane do zapotrzebowania energetycznego budynku redukują w znaczący sposób rachunki za ciepłą wodą. Z kolei panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, zmniejszając zużycie prądu sieciowego, co powoduje, że płacimy mniej dostawcy energii elektrycznej.
Zobacz również: fotowoltaika warszawa finansowanie.