Posted By
Wykonywanie sprawozdań bdo

Od wielu lat wprowadzane są nowe przepisy, które dotyczą ich między innymi gospodarki odpadami, a więc dbanie o różnorodne ekologiczne aspekty działania firm na rynku. Powinno się tutaj podkreślić, że najistotniejszym elementem aktualnie prowadzonej polityki gospodarki odpadami jest obowiązek spoczywający na podmiotach gospodarczych dotyczący rejestracji w systemie bdo jak także wykonywanie rocznych sprawozdań. Warto mieć na uwadze o tym, że rejestracja bdo jest obowiązkowa dla tych podmiotów gospodarczych, które w głównej mierze zajmują się wytwarzaniem odpadów, ale także wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach czy też artykuły takie jak przykładowo elektroniczny sprzęt a także elektryczny.

Warto dodać o tym, że jest to obowiązek, który powinien być realizowany w sposób terminowy, tyczy się to w głównej mierze składania sprawozdań w Urzędzie Marszałkowskim jak też obowiązek zarejestrowania się w systemie bdo, czyli podstawie danych odpadowych.
Bdo – jakie obowiązki spoczywają na podmiotach gospodarczych?
Pierwszy zasadniczy obowiązek dotyczący wytwórców odpadów jak też firm które zajmują się ich transportowaniem czy też odbiorem dotyczy rejestracji w systemie bdo. Warto pamiętać o tym, że w związku z tym powinno się dopełnić sporo formalności, a głównie wypełnić odpowiedni wniosek, który daje możliwość na nadanie numeru identyfikacyjnego firmie. Jeżeli pragniemy zaoszczędzić sobie czasu, to z całą pewnością warto korzystać z pomocy doświadczonych fachowców, którzy zajmują się rejestracją w naszym imieniu. Warto pamiętać o tym, że takie firmy zajmują się również wykonywaniem sprawozdań na podstawie prowadzonej przez firmę ewidencji. Tyczy się to w głównej mierze bdo sprawozdanie roczne, który jest podstawą do rozliczenia się, a zatem również uniknięcia naliczenia kar. Warto pamiętać również o tym, że terminowe rozliczanie się z systemem bdo daje nam sposobność skorzystania z różnorakich dofinansowań związanych z polityką gospodarki odpadami. Powinno się wspomnieć o tym, że jeśli chodzi o przygotowywanie sprawozdań to realizowane są one na podstawie kart kpo, czyli kart odbioru a także przekazania odpadu. Jeżeli firmy obracają takimi kartami to muszą również prowadzić ewidencję, a to wiąże się też z obowiązkiem wykonywania sprawozdań.

Dodatkowe informacje: bdo sprawozdanie roczne.