Rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii zyskują coraz większe znaczenie. Pozwalają na stopniowe uniezależnianie się od węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego, czyli surowców energetycznych, których zasoby są ograniczone. Technologię baterii słonecznej można zastosować praktycznie wszędzie, wystarczy powierzchnia do zainstalowania paneli słonecznych.
Jedynym wymogiem montowania paneli i ich wydajnego działania jest to, aby miejsce ich instalacji nie było całkowicie zacienione. Panele fotowoltaiczne bardzo często pojawiają się na dachach domów czy budynkach firm. Są też wykorzystywane w latarniach ulicznych a także oznakowaniu aktywnym przejść dla pieszych, co znacznie koryguje poziom ich bezpieczeństwa. Co ciekawe – bardzo często są także używane w małej architekturze miejskiej, a najlepszym przykładem jest ławka solarna.
Ławka z panelami fotowoltaicznymi
Ławki rozpoznajemy z jedną funkcją. Są po prostu miejscem, gdzie można usiąść i poczekać na autobus lub odpocząć w sąsiedztwie zieleni miejskiego parku. Jednak dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych sposobów ich użycia znacznie się zwiększają. Powinno się jednak rozpocząć od wyjaśnienia mechanizmu działania paneli fotowoltaicznych. Panele często mylnie nazywane kolektorami słonecznymi konwertują energię słoneczną w energię elektryczną. Kolektory przekształcają promieniowanie słoneczne w energię cieplną, zatem różnica w ich działaniu jest zasadnicza. Wytworzona przez panele energia jest magazynowana w akumulatorach, co daje możliwość na jej zastosowanie w dowolnym urządzeniu zasilanym energią elektryczną. Więc urządzenia zasilane w ten sposób nie wymagają podłączenia sieciowego. Oznacza to, że ławki fotowoltaiczne są źródłem energii, która powstała ekologicznie z odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki temu ławki solarne umożliwiają użytkownikom ładowanie sprzętu mobilnego, na przykład telefonów czy laptopów. Energia wytworzona przez panele fotowoltaiczne może być też wykorzystania do oświetlenia ławki. Istnieje jeszcze sposobność, aby ławka EKO była wyposażona w router Wi-Fi czy stojak na rowery. Jest to bez wątpienia rozwiązanie bardzo praktyczne, które w przestrzeni miejskiej zdaje egzamin.
Więcej: ławki fotowoltaiczne.